Tri dôvody prečo ísť na referendum.

Autor: Peter Štalmach | 26.1.2015 o 16:56 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  2064x

Je len pár dní pred referendom o rodine a široká a zaujímavá diskusia v médiách i medzi ľuďmi napovedá, že toto referendum je tak povediac  „témou dňa“. Každý občan má svoje dôvody prečo sa referenda zúčastniť, či nezúčastniť a ak už áno, potom samozrejme taktiež ako hlasovať. Aby človek vošiel do volebnej miestnosti a hlasoval, potrebuje na to určité dôvody či motiváciu. Mnoho ľudí v tom má jasno, ale mnoho z nás nemá úplne jasnú predstavu ako sa v Sobotu 7. Februára zachovať.  Preto ponúkam do siete názorov aj svoj pohľad a tri dôvody prečo sa referenda zúčastním.

1. Úcta k demokracii

Podstatou demokracie je vláda ľudu a zároveň možnosť každého jednotlivca ale aj rôznych skupín občanov (a je jedno či ide o menšinu alebo väčšinu) participovať na tejto vláde. Jednotlivec sa zúčastňuje na vláde v slobodných voľbách, kde odovzdá svoj hlas strane či zoskupeniu, ktoré najviac reprezentuje jeho predstavu o správe spoločných vecí.  Takisto skupiny či rôzne zoskupenia občanov (občianske združenia a pod.) majú právo vyjadrovať sa k verejným veciam. Jednou z možností je aj referendum. Ak sa v malom štáte ako je Slovensko podpíše pod takéto referendum 400 tis. ľudí (od ktorých všetka moc v štáte pochádza), zároveň je v súlade s našou ústavou a zákonmi, potom si myslím, že by sme ich mali vypočuť a takéto referendum akceptovať.

2. Manželský vzťah muža a ženy – jedinečnosť

Je pravda, že samotné referendum nezlepší vzťahy v našich rodinách. Žiaden zákon na svete nedokáže človeka primäť k väčšej láske, zodpovednosti a porozumeniu. To musíme dokázať sami. Avšak mne osobne chýba snaha o ideál, krásu, najvyšší princíp. Pre nás by to mala byť práve Nazaretská rodina. Rodina ktorá je ideálom lásky, vernosti, porozumenia. Iste sa k tomuto ideálu nedokážeme úplne priblížiť, ale už samotná naša ľudská snaha a oči upreté k takémuto vzoru sú tou správnou cestou. Ak stratíme z nášho zorného poľa tento ideál rodiny, začíname sa vo svete strácať a prestávame rozumieť nášmu poslaniu na zemi.

3. Signál pre dnešnú Európu

Veľa som rozmýšľal čo by mohla krajinka tak malá, chudobná a historicky nie veľmi dôležitá ponúknuť dnešnej Európe. Pred niekoľkými rokmi svätý Ján Pavol II. povedal, že európskemu kontinentu, môže slovenský národ so svojou kultúrnou a náboženskou tradíciou ponúknuť špecifický príspevok. Priznám sa, že som si to nedokázal úplne zhmotniť, premeniť jeho slová do niečoho reálneho. Teraz už chápem čo môžeme Európe dať. Tradičné hodnoty a neustálu snahu o naplnenie ideálu Nazaretskej rodiny. Povzbudil nás v tom aj súčasný pápež František pri jednej zo svojich ranných sv. omší v Dome sv. Marty, keď povedal, že sme odvážny národ, že v týchto chvíľach bojujeme za rodinné práva na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?